
12 kwietnia 2014 roku w auli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Radłowie odbył się koncert z okazji X-lecia istnienia Zespołu Pod Gruszą. W czasie tego koncertu zespół zaprezentował wybrane utwory ze swego repertuaru.
Wystąpili też zaproszeni goście: Tadeusz Kowal – który przez szereg lat śpiewał w ZPG, Piotr Kuczek z Tarnowa oraz przyszłośc zespołu Joanna Jachimek, Karolina Kowal i Jakub Gawełek. Koncert był hymnem uwielbienia dla Pana Boga za dziesięć lat działalności grupy, podziękowaniem dla tych, którzy wspierali działalność zespołu oraz okazją do wspomnień.
A jaka jest historia ZPG? Oto krótki zarys.
12 kwietnia 2014 roku w auli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Radłowie odbył się koncert z okazji X-lecia istnienia Zespołu Pod Gruszą. W czasie tego koncertu zespół zaprezentował wybrane utwory ze swego repertuaru. Wystąpili też zaproszeni goście: Tadeusz Kowal – który przez szereg lat śpiewał w ZPG, Piotr Kuczek z Tarnowa oraz Joanna Jachimek, Karolina Kowal i Jakub Gawełek. Koncert był hymnem uwielbienia dla Pana Boga za dziesięć lat działalności grupy, podziękowaniem dla tych, którzy wspierali działalność zespołu oraz okazją do wspomnień. A jaka jest historia ZPG? Oto krótki zarys.
W styczniu 2004 roku w auli radłowskiego liceum odbywał się koncert kolęd, zorganizowany z inicjatywy Tercetu Bez Nazwy – zespołu muzycznego, w którym występowali: Grzegorz Gawełek, Paweł Jachimek i Tadeusz Kowal. Do udziału został zaproszony rodzinny zespół Suchów z Zabawy, czyli Anna Such, Jej mąż Andrzej oraz dzieci Małgorzata i Szymon, siostrzeniec Anny - Piotr Kuczek, siostrzenica Ewa Szymczak-Taraszka, a także Jej syn Łukasz. Po koncercie zrodził się pomysł „połączenia sił”. Realizacja pomysłu nastąpiła bardzo szybko, bo już 26 marca 2004 roku. W radłowskim liceum został zaprezentowany montaż słowno-muzyczny, zatytułowany „Zamyślenia wielkopostne”. To pierwszy wspólny występ zespołu, który wtedy nie miał jeszcze nazwy. Dosyć szybko rodzi się pomysł, żeby piosenką szerzyć kult błogosławionej Karoliny Kózkówny. Tadeusz Kowal i Józef Trytek piszą teksty, Grzegorz Gawełek i Tadeusz Kowal komponują muzykę. Materiał zostaje zarejestrowany i wydany na płycie „Córka tej ziemi” w 2005 roku. Płyta zawiera oprócz autorskich piosenek o bł. Karolinie także tradycyjne pieśni śpiewane w Sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie i nie tylko tu.
Powstają też kolejne montaże słowno-muzyczne: o Ojcu Świętym Janie Pawle II w związku z Jego śmiercią, program patriotyczny „Twierdza” i pedagogiczny „Szukam nauczyciela i mistrza”. Jednocześnie Zespół jest inicjatorem kolejnych koncertów kolęd, które na stałe wrastają w kalendarz wydarzeń kulturalnych radłowskiej gminy. Grupa muzyczna bez nazwy, zaczyna występować pod szyldem Zespół Pod Gruszą, który nawiązuje do gruszy, pod którą nauczała bł. Karolina.
Kolejna inicjatywa to zbiór czternastu piosenek, będących rozważaniami do poszczególnych stacji na szlaku męczeństwa Błogosławionej. Autorem słów do każdego z utworów jest Józef Trytek. Grzegorz Gawełek i Andrzej Such skomponowali muzykę. Premiera tego programu miała miejsce 1 kwietnia 2011 roku w auli ZSP w Radłowie.
9 czerwca 2012 roku w czasie koncertu z okazji 25. rocznicy beatyfikacji bł. Karoliny materiał ze wspomnianym programem, zostaje zarejestrowany i wydany na płycie, zatytułowanej „Ty ścieżkę życia mi ukażesz”. Tytuły utworów na tej płycie są nazwami stacji drogi krzyżowej, zaczerpniętymi z psalmu 16., który był śpiewany podczas beatyfikacji. W czerwcu 2012 roku ZPG otrzymał nagrodę Starosty Tarnowskiego za zasługi w promowaniu kultury Powiatu Tarnowskiego.
W czasie dziesięciu lat działalności Zespól wystąpił m.in. w Tarnowie, Nowym Sączu, Starym Sączu, Mielcu, Tychach, Limanowej, Tuchowie, Dąbrowie Tarnowskiej, Radłowie, Wojniczu. Siedmiokrotnie ZPG miał zaszczyt śpiewać o Błogosławionej na Ogólnopolskich Dożynkach w Częstochowie. Członkowie zespołu są dumni z występu w Telewizji Trwam i Radiu Maryja. Najczęściej grupa koncertuje w Sanktuarium Błogosławionej Karoliny w Zabawie, co wynika z celu działalności ZPG, którym jest szerzenie kultu Błogosławionej oraz z faktu współdziałania z Kustoszem tegoż Sanktuarium księdzem Zbigniewem Szostakiem.
Setna rocznica śmierci bł. Karoliny zbiegła się z dziesięcioleciem ZPG, który postanowił uczcić ten fakt nowymi piosenkami…
Aktualny skład zespołu:
Grzegorz Gawełek – vocal, instrumenty klawiszowe
Paweł Jachimek – vocal, gitara
Andrzej Such – gitara basowa
Małgorzata Such – vocal, skrzypce
Szymon Such – gitara
Okazjonalnie ZPG wspiera pianista z Ilkowic – Piotr Niedojadło
Zapraszamy do archiwalnych wspomnień:
noworoczne czuwanie u bł. Karoliny
muzyczne spotkania w zabawskiej stodole
misterium śladami Jezusa i Karoliny
Setna rocznica śmierci bł. Karoliny zbiegła się z dziesięcioleciem ZPG, który postanowił uczcić ten fakt nowymi piosenkami, które zostały zarejestrowane podczas jubileuszowego koncertu i wkrótce będzie można je usłyszeć.
Płyta „Ty ścieżkę życia mi ukażesz” - zespół Pod Gruszą
Płyta „Ty ścieżkę życia mi ukażesz” zawiera poetyckie rozważania - przesłanie płynące z poszczególnych stacji na szlaku męczeństwa bł. Karoliny. Tytuły utworów są nazwami stacji drogi krzyżowej, zaczerpniętymi z psalmu 16., który był śpiewany podczas beatyfikacji.
I „Zachowaj mnie, Boże” - sł. Józef Trytek, muz. Andrzej Such
II „Mówię do Pana” - sł. Józef Trytek, muz. Andrzej Such
III „Chronię się do Ciebie” - sł. Józef Trytek, muz. Andrzej Such
IV „Pan mój los zabezpiecza” - sł. Józef Trytek, muz. Andrzej Such
V „Ty ścieżkę życia mi ukażesz” - sł. Józef Trytek, muz. Andrzej Such
VI „Błogosławię Pana, który dał mi rozsądek” - sł. Józef Trytek, muz. Grzegorz Gawełek
VII „Serce napomina mnie nawet nocą” - sł. Józef Trytek, muz. Andrzej Such
VIII „Zawsze stawiam sobie Pana przed oczy” - sł. Józef Trytek, muz. Andrzej Such
IX „Nic mnie nie zachwieje” - sł. Józef Trytek, muz. Andrzej Such
X „Pan moim dziedzictwem” - sł. Józef Trytek, muz. Andrzej Such
XI „Pan moim przeznaczeniem” - sł. Józef Trytek, muz. Andrzej Such
XII „Tyś jest Panem moim” - sł. Józef Trytek, muz. Grzegorz Gawełek
XIII „Wieczna rozkosz po Twojej prawicy” - sł. Józef Trytek, muz. Grzegorz Gawełek
XIV „Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą” - sł. Józef Trytek, muz. Andrzej Such
Płyta „Córka tej ziemi” - zespół Pod Gruszą
Płyta „Córka tej ziemi” zespołu Pod Gruszą zawiera pieśni i piosenki opiewające życie, cnoty i heroizm Karoliny. Płytę nagrano w 2005 roku. Z okazji jubileuszu 100 rocznicy męczeńskiej śmierci bł. Karoliny płyta została wznowiona i można ją nabyć w Sanktuarium.