Prorocza zapowiedź ks. Abpa Jerzego Ablewicza z 10 czerwca 1987 r., która wypełnia się dzisiaj:

„Przybyłem tutaj dzisiaj po to, aby dokonać aktu, na który osobiście czekałem latami. Aktu, który w prawie kanonicznym nazywa się „inauguracją kultu” (…)

… Tutaj już ciągną pielgrzymki i będą ciągnąć. Inaczej być nie może. Ten las, w którym ona zginęła miał zawsze magnez, zawsze przyciągał. Ten kościół będzie jeszcze bardziej przyciągał. Będą tu przychodzić pielgrzymki. Pamiętajcie, żebyście je przyjmowali z życzliwością,  z taką życzliwością z jaką do ludzi odnosiła się Bł. Karolina. Zeznawali wasi ojcowie, wasze matki, że była czuła na biedę, na wszelką biedę, każdemu starała się pomagać. Proszę Was, żeby ci pielgrzymi, którzy tu będą przybywać zawsze znajdowali u was należyte przyjęcie (...)”