Fundacja Niedziela. Instytut Mediów realizuje projekt „Nie przegraj młodości”, mający na celu przeciwdziałanie rozwojowi przestępczości w środowisku dzieci i młodzieży przy zaangażowaniu rodziców, nauczycieli, uczniów. W ramach projektu powstały trzy materiały filmowe, które dotyczą następującej tematyki:

Część I - Sygnały

Treści przedstawione w tym filmie mają na celu pomóc rodzicom w rozpoznawaniu sygnałów, które mogą sugerować, że ich dziecko może być zagrożone, poddawane wpływom kryminogennych czynników. Chodzi tutaj o podniesienie czujności rodziców i ich świadomej obserwacji zachowań dzieci. W wywiadzie specjaliści wskazują rodzicom, jakiego typu zachowania dzieci mogą być niepokojące oraz w jaki sposób mogą one chcieć ukrywać, nie przyznawać się do swoich złych zachowań. Można wykorzystać go na przykład na wywiadówkach z rodzicami przez wychowawców.

Link do filmu: https://www.youtube.com/watch?v=seNkXzkNBm4

Część II – Jak rozmawiać

Materiał filmowy ukazujący problematykę dotyczącą umiejętnego przeprowadzenia rozmowy z dzieckiem, wykazującym możliwość wystąpienia zagrożenia nawiązania bliższego kontaktu z przestępczością i środowiskami przestępczymi, chuligańskimi, narkotykowymi. Ta druga część filmu może być przydatną dla wychowawców do wykorzystania na innym spotkaniu z rodzicami lub udostępnieniu tego materiału bezpośrednio konkretnie wybranym rodzicom.

Link do filmu: https://www.youtube.com/watch?v=ayuG0BOzz9k

Część III – Nie zmarnuj swojego życia

Materiał filmowy zawiera świadectwa osób, które zerwały z przestępczością, żyją uczciwie i mają z tego satysfakcję, radość. Film pokazuje także, że kryminogenne zachowania młodzieży nie są ich sprawą prywatną, bo skutki dotykają też innych osób.

Link do filmu: https://www.youtube.com/watch?v=CqJK_QyIiwA

Zachęcamy do udostępniania filmów oraz wykorzystywania ich w czasie lekcji wychowawczych i spotkań z rodzicami i młodzieżą.

Projekt współfinansowano ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości.