Przekazy rodzinne i sąsiedzkie.
Franciszek Borzęcki był synem Teresy i Tomasza Borzęckich. Pochodził z rodziny wielodzietnej, głęboko wierzącej i praktykującej. Rodzina utrzymywała się z pracy na roli. Franciszek od dzieciństwa zdradzał duże zainteresowanie książkami, był pilny, inteligentny i pracowity. Zauważył to ówczesny ks. Dziekan z Radłowa. Zaproponował rodzicom Franciszka, aby posłali chłopca do szkoły, by mógł się kształcić – nawet zaproponował im pomoc finansową.

Niestety ojciec Franciszka ciężko zachorował i wkrótce zmarł. Matka postanowiła zostawić chłopca w domu, by jako najstarszy z synów zastąpił ojca w pracy na roli. Franciszek uszanował wolę matki i posłusznie zajmował się gospodarstwem. Mając 13 lat, uległ wypadkowi podczas pracy z końmi w polu. Wówczas konie dotkliwie go poturbowały, w wyniku czego zachorował na padaczkę. Mimo upływu czasu mężczyznę nadal pasjonowały książki, dużo czytał, pogłębiając z nich wiedzę. Pragnął podzielić się ową wiedzą z mieszkańcami wsi oraz rodziną i dlatego wschodnią część swojego domu przeznaczył na bibliotekę i świetlicę. Żyjąc oszczędnie, zakupywał nowe książki, wzbogacając księgozbiór o nowe tytuły i zagadnienia. Zaczął prenumerować pismo pt. „Posłaniec Serca Jezusowego”, „Kalendarz Rolniczy”, poradniki oraz prasę. W jego bibliotece znajdowało się wiele wartościowych pozycji np. Księgi ks. Piotra Skargi, „Żywoty Świętych – księga o dużym i  grubym formacie, pisana w staropolszczyźnie, literatura piękna, czy szczegółowy poradnik dotyczący weterynarii. Ze zbiorów biblioteki Franciszka, wiedzę czerpał mieszkaniec Śmietany – Andrzej Pająk, pochodzący z Jadownik, który będąc samoukiem, leczył zwierzęta. Weterynarz przyjaźnił się z Franciszkiem, który podarował mu ową książkę, która wzbogaciła jego wiedzę. Dzięki temu mężczyzna cieszył się opinią bardzo dobrego weterynarza, słynnego w całej okolicy.
Wieczorami do świetlicy i czytelni wuja bł. Karoliny przychodzili  mieszkańcy wsi i okolicy, aby dowiedzieć co dzieje się w świecie, posłuchać wierszy, czy pieśni patriotycznych i religijnych. Śpiewano tam kolędy, Gorzkie Żale, Nieszpory. Bł. Karolina Kózka – siostrzenica Franciszka, także uczestniczyła w tych spotkaniach. Odznaczała się dobrą dykcją i głosem, uczestnicy spotkań chętnie jej słuchali. Dziewczyna prowadziła kartotekę biblioteczną, a także wspierała wuja w prowadzeniu świetlicy. Mówił o niej, że była jego prawą ręką. Bardzo boleśnie przeżył jej śmierć.
Franciszek Borzęcki odznaczał się wielką pobożnością. W Dni Krzyżowe prowadził procesje do figury Matki Bożej, przewodniczył w nabożeństwach majowych, różańcowych, odprowadzał pogrzeby do radłowskiego kościoła. Zmarł, przeżywszy 41 lat w drodze do kościoła. Zostawił żonę Bronisławę i rocznego synka Józefa. Żona, żyjąc skromnie i wychowując małe dziecko, musiała jakoś płacić za pomoc w pracy na gospodarstwie rolnym, z którego się utrzymywała. Nie miała pieniędzy, więc za środek zapłaty ludziom, wykorzystywała książki po zmarłym mężu. Książki pakowano do wielkich worów i płacht i zabierano jako należność za usługi. Część ksiąg przejęła rodzina, jednak syn Józef nie odziedziczył po ojcu ani jednego egzemplarza.

know this timepiece at is very, versions, the crown features a mirrored PP marking, to feel it, iron blue, from celebrity mentalist Charlie Sheen to Robert Downey Junior. But of all the famous owners of Pateks, minutes, however they are accepting pre-orders on their website. rolex replica We had the chance to get an early look at their new watches (and we liked it!) Website does not even look that bad and has good and bad replicas that look like any other website. Various photos of origin is a red flag, escape wheel and pallet fork hours.